Tour de Blok

Hand in

Ve zkratce:

 • Metoda: Vypořádat se s pocity frustrace z minulosti.
 • Potřebný čas: 8 hodin
 • Náklady: 10–50 eur
 • Co je potřeba: Nechat si natisknout vizitky, foťák.
 • Klíč k úspěchu: Mluvit o minulosti během vycházky.
score:

0

 • Kreativita :

  0
 • Proveditelnost :

  0
 • Výsledek :

  0
 • Celkem :

  0

André žije v domě v Amsterdamu-západ, který mu pomohl pronajmout Discus. Pije méně než dřív a se svým životem je celkem spokojený. Na bydlení dohlíží Juwe a všechno jde hladce. Juwe by ráda Andrému pomohla vyrovnat se s frustracemi z doby, kdy byl bez domova. Snaží se najít nějaká osobní vodítka. Zajímalo by ji, jaké to je spát venku. Kde přesně asi André spal, někde pod mostem, v křoví, na výdechu topení před nějakým obchodem? Juwe si to vůbec nedovede představit.

VENTILAČNÍ VÝDECH U DÁLNICE

Juwe se tedy vydá na vycházku po Amsterdamu a André jí dělá průvodce. Procházejí kolem hlavního nádraží, Berlageho burzy a kolem dalších budov, které mají kryté vstupy. Dojdou také k viaduktu. Průhledem je vidět zakrytý prostor s tlustou vrstvou písku – ventilační výdech dálnice. Suché místo k přespání. Udělají si fotku. Mají tak něco, o čem se můžou později spolu bavit. Andrému to pomáhá přeměnit vztek, který se pojí s temným obdobím v jeho minulosti, kdy neměl kde bydlet, ve vzpomínku, se kterou může dál pracovat. Juwe jde ještě dál. Nechala natisknout vizitky a společně s Andrém zve další lidi, aby se s ním prošli po místech, kde spal, když byl bez domova. Říkají tomu „tour de Blok“ – Blok je Andrého příjmení.

VÁLKA

Postupně se vynořují příhody z minulosti, protože lidi zajímá, jak se André ocitnul na ulici. Během vycházek jim vypráví, jak byl na misi jako voják v Libanonu a v bývalé Jugoslávii. Viděl tam hrozné věci – například jak kolegu zabila bomba, když si nechal na ulici vyčistit boty. A takových příběhů je spousta. Když se vrátil z misí, skončil André na ulici, zčásti kvůli tomu, že bral kokain a heroin. Teď už čtyři roky žije v domě, který mu pomohl obstarat Discus. Snaží se, jak může, aby si dům udržel. Vzpomínky ale nemizí. Na Silvestra si dá jedno pivo navíc a jde brzo spát. Ohňostroje ale znovu oživují staré vzpomínky. Přesto André pokračuje ve vycházkách „tour de Blok“. Příští vycházka je naplánovaná za několik týdnů.

Vložil(a):
Kim Dijkman

Mooie dingen (mee)maken!

Werkt bij HVO Querido als Persoonlijk begeleider
Všechny mé příběhyarrow

Wat vind jij van dit verhaal?

Om te kunen beoordelen heb je een account nodig.
Inloggen of aanmelden
Kim Dijkman
Mooie dingen (mee)maken!

Word ook een ambassadeur!

Onze verhalen worden verteld door medewerkers van diverse hulporganisaties. Heb jij ook ervaringen die het waard zijn om gedeelt te worden?

Word een ambassadeurArrow Right