Tažení za Isayase

Hand in

Ve zkratce:

 • Metoda: Zapojit ostatní do pomoci klientovi udržet si bydlení.
 • Potřebný čas: 4 hodiny
 • Náklady: zdarma
 • Co je potřeba: záznamy, rady na doma, dopisy sousedům
 • Klíč k úspěchu: disciplína, víra a přesvědčení
score:

0

 • Kreativita :

  0
 • Proveditelnost :

  0
 • Výsledek :

  0
 • Celkem :

  0

Isayas je vždy ochotný pomoci ostatním. Tato vlastnost ho v drsném světě uživatelů drog, jehož je součástí, činí zranitelným. Často poskytuje svůj byt, který si pronajímá prostřednictvím Discusu, uživatelům drog. Ti u něj někdy zůstávají i přes noc. Isayasova sociální pracovnice Viola s ním o tom často mluví. Isayas samozřejmě může rozhodovat, koho si pozve, ale dlouhodobé důsledky těchto rozhodnutí jsou občas slepou uličkou. Jako v případě, kdy poskytl svůj byt drogovému dealerovi pro jeho byznys. Na oplátku za to dostával kokain. Když někdo potřebuje drogy, volá na pevnou linku. Kdyby si ještě někdo pořídil kopii klíčů, situace by se vymkla z rukou: bytem projde příliš mnoho lidí.

PODPISOVÁ AKCE

Několik lidí v sousedství si stěžovalo na policii: na křik v neděli odpoledne, noční rvačky a užívání drog. Jedné sousedce už došla trpělivost. Odstartovala podpisovou akci za Isayasovo vystěhování. Vzhledem k závažnosti incidentů je pravděpodobné, že Isayas bude muset do několika měsíců odejít. Stížností si je vědom. Sousedka mu to řekla jasně i osobně. Nyní se cítí natolik nevítaný, že už se smířil s vystěhováním. Když budou sousedé hlasovat pro jeho odchod, vrátí se zpátky na ulici.

POSLEDNÍ ŠPETKA NADĚJE

Co uděláte, když už to všichni vzdali? Sousedé, policie i pronajímatel budou samozřejmě v právu, když Isayase vystěhují. Uvědomují si ale, jaké má Isayas alternativy? Viola se rozhodla jednat. Každý den mu volá a třikrát týdně ho navštěvuje. Snaží se ho přesvědčit, aby zaujal jiný postoj, například k lidem, kteří u něj chtějí zůstat přes noc. Rovněž mu radí: „Nenarušuj pořádek!“ Viola se snaží, aby se všichni zúčastnění stali součástí Isayasova života. Spolu s ním zaznamenává do deníku jeho každodenní zážitky. To, co narušuje pořádek, červeně, to, co vyvolává otazníky, oranžově, a všechno ostatní zeleně. Problémy se tak stávají hmatatelnými. A díky tomu Viola rovněž zjišťuje, co si Isayas o narušování pořádku myslí. Někdy je zklamaný, ale není v jeho silách s tím něco udělat. I tomu je možná třeba věnovat pozornost.

SETKÁNÍ

Viola probírá Isayasovu situaci se všemi zúčastněnými jednotlivě. Jako třešničku na dortu organizuje setkání s místními obyvateli, svým týmovým manažerem, koordinátorem péče, kontaktní osobou pronajímatele, místním policistou a samotným Isayasem. Na základě záznamů znovu načrtává situaci a ke slovu se dostávají i ostatní přítomní. Nakonec mluví Isayas. Posledně jmenovaný udělá dojem zejména na kontaktní osobu pronajímatele, protože se ukazuje, jaké má úmysly. A jsou skvělé. Zanedlouho dostává Viola zprávu. Bylo nalezeno řešení, které není popsáno v žádném postupu: Isayasovi byl nabídnut byt v Osdorpu!

CO DÁL?

O rok později tam stále bydlí. To je velmi dobré. Jeho byt pravidelně navštěvují uživatelé drog, na tom se nic nezměnilo. Nyní ale žije v bytě, kde díky silné vrstvě betonu zůstává většina hluku mezi zdmi. A ve čtvrti, kde není rušení pořádku nic ojedinělého. Vyhlídky na to, že si toto bydlení udrží, jsou dobré.

Vložil(a):
Kim Dijkman

Mooie dingen (mee)maken!

Werkt bij HVO Querido als Persoonlijk begeleider
Všechny mé příběhyarrow

Wat vind jij van dit verhaal?

Om te kunen beoordelen heb je een account nodig.
Inloggen of aanmelden
Kim Dijkman
Mooie dingen (mee)maken!

Word ook een ambassadeur!

Onze verhalen worden verteld door medewerkers van diverse hulporganisaties. Heb jij ook ervaringen die het waard zijn om gedeelt te worden?

Word een ambassadeurArrow Right