Návštěva Muzea tropických krajin

Hand in

Ve zkratce:

 • Metoda: Navštívit Muzeum tropických krajin.
 • Potřebný čas: 2 hodiny
 • Náklady: < 10 eur
 • Co je potřeba: turistická karta a slevový kupón
 • Klíč k úspěchu: Příjemné prostředí podněcuje krásné konverzace.
score:

0

 • Kreativita :

  0
 • Proveditelnost :

  0
 • Výsledek :

  0
 • Celkem :

  0

Romeo se narodil v Surinamu, ale už sedmnáct let žije v Nizozemsku. Nějaký čas byl bez domova. Zhruba čtyři roky si pronajímá bydlení prostřednictvím Discusu. Je běžné, že ráno stojí u Romeových dveří hned tři lidé. Když si někdo potřebuje popovídat, promluví s ním. Když má někdo hlad, dá mu Romeo něco k jídlu.

NAPĚTÍ

V Amsterdamu-západ, kde Romeo bydlí, je taková pohostinnost vystavena zkoušce. U něj doma často bývá plno a jeho návštěvy občas postávají i na verandě. Když si děti sousedů hrají venku, vidí občas přicházet různé typy lidí, jejichž tváře nesou známky závislosti. To u Romea zvyšuje pocit napětí. Spolu se svojí sociální pracovnicí Jelijn přišli s nápadem levných výletů, aby se dostal mimo domov. Jelijn je asi o polovinu mladší než Romeo. Ví, že výlety pro Romea znamenají víc než jen nebýt doma: může to pro něj být motivace pro další výlety. Navštívili například Muzeum tropických krajin s turistickou kartou a slevovým kupónem, vstup ho tak vyšel jen na euro.

VZPOMÍNKY NA PARAMARIBO

Část věnovaná Surinamu, Romeově rodné zemi, byla impulsem k hlubším konverzacím. První dvě se týkaly dějin Surinamu na základě předmětů vystavených ve vitrínách. Hovor se ale brzy stočil na Romeova raná léta v Paramaribu, kde žil do svých 34 let. Romeo vyprávěl o tom, jak jeho dnes již zesnulý otec pravidelně jezdil do Nizozemska a zpátky jako steward na lodi „De Saramacca“. A o své matce, která stále žije v Surinamu. Rád by ji znovu navštívil. Brzy jí bude osmdesát…

AMSTERDAM-SEVER

Romeo dostal prostřednictvím Discusu nabídku „druhé šance na bydlení“ v Amsterdamu-sever. Je to pro něj nejlepší alternativa. I tam za ním pravidelně chodí sousedé a přátelé, ale mají to za ním blíž i jeho příbuzní. Takřka denně se například vídá se svým starším bratrem z matčiny strany, který dává signál Discusu, když má pocit, že s Romeem není něco v pořádku. Jelijn mluví s Romeem skoro každý týden, v kavárně, v kanceláři nebo doma. Někdy si jen tak povídají. Někdy něco podnikají: třeba připravují surinamské „nasi“ podle receptu Romeovy babičky. Romeo vaří a Jelijn si zapisuje, co se děje, aby to doma mohla přepsat.

Vložil(a):
Kim Dijkman

Mooie dingen (mee)maken!

Werkt bij HVO Querido als Persoonlijk begeleider
Všechny mé příběhyarrow

Wat vind jij van dit verhaal?

Om te kunen beoordelen heb je een account nodig.
Inloggen of aanmelden
Kim Dijkman
Mooie dingen (mee)maken!

Word ook een ambassadeur!

Onze verhalen worden verteld door medewerkers van diverse hulporganisaties. Heb jij ook ervaringen die het waard zijn om gedeelt te worden?

Word een ambassadeurArrow Right