Sharing is caring
- Tessa Hamers
- 05/08/2020
Ve zkratce:
- Metoda: Zvyšovat povědomí o osamělosti a bojovat s ní.
- Potřebný čas: 2–4 hodiny za rok
- Náklady: 10–50 eur
- Co je potřeba: krabičky Sharing Is Caring
- Klíč k úspěchu: *povědomí *pozornost *kontakt
score:
0
Kreativita :
0Proveditelnost :
0Výsledek :
0Celkem :
0
Věděli jste, že více jak 46 % obyvatel Amsterdamu se občas cítí osaměle a že více jak 13 % z nich se cítí dokonce extrémně osaměle? Určitě vám neuniklo, že týden od 1. do 8. října je „týdnem osamělosti“. Organizace HVO-Querido spustila před rokem společně se šesti zeměmi v rámci programu Erasmus+ projekt, který se zaměřuje na boj s osamělostí.
TÝDEN PROTI OSAMĚLOSTI
Cílem projektu je zvýšení povědomí, diskuse a detabuizace osamělosti. Týden osamělosti je příležitostí upozornit na tento projekt a na téma osamělosti. V tomto týdnu jsme se také setkali s projektovou skupinou Erasmus Nizozemí a připravili jsme více jak 100 balíčků, které upozorňují na téma osamělosti.
SHARING IS CARING – PROLOMIT ZAČAROVANÝ KRUH
Cílem projektu je zvýšení povědomí, diskuse a detabuizace osamělosti. Týden osamělosti je příležitostí upozornit na tento projekt a na téma osamělosti. V tomto týdnu jsme se také setkali s projektovou skupinou Erasmus Nizozemí a připravili jsme více jak 100 balíčků, které upozorňují na téma osamělosti.
SHARING IS CARING – PROLOMIT ZAČAROVANÝ KRUH
Do plastových krabiček s nálepkou „Sharing = Caring“ jsme zabalili různé věci, které zábavnou a inovativní formou nabízejí možnost, jak vystoupit ze začarovaného kruhu osamělosti. V krabičkách najdete například:
• dva balíčky cukru a samolepku na schránku: „Zavolejte a dáme si šálek cukru“;
• pohlednici se známkou, kterou lze poslat někomu z rodiny nebo kamarádovi, který se moc nestýká s lidmi;
• sušenku, o kterou se můžete podělit s někým na ulici;
• spoustu komplimentů, které můžete někomu složit nebo které někdo může složit vám každý den;
• psí sušenku, která vám pomůže navázat kontakt s cizím člověkem, který venčí psa.
A to vše v pěkné krabičce, do které si pak můžete dát oběd a s někým se o něj podělit.
A v krabičce je také kartička s tipy a nápady, jak v každodenním životě bojovat s osamělostí, které přispívají ke zvýšení povědomí o osamělosti.
Nakonec každé, byť sebemenší gesto nebo několik upřímně míněných slov může pro člověka, který žije osaměle, hodně znamenat. Během týdne osamělosti jsme rozdali krabičky Sharing = Caring sociálním pracovníkům, aby je distribuovali mezi své klienty. Taky jsme je osobně donesli v pondělí do kanceláře Erasmus+ ve městě Den Bosch, aby mohli i vedoucí projektů a ti, kteří vymýšlejí různé programy, pomoci s bojem proti osamělosti. To je ve zkratce dopad projektu krabiček Sharing = Caring, jeho očekávané výsledky, včetně snahy o detabuizaci osamělosti.
DOKUMENT HUMAN
Celý týden byl zasvěcený zvyšování povědomí o osamělosti, debatám o ní a tomu, jak proti ní bojovat. Společně se stanicí HUMAN jsme natočili tři krátké dokumenty, v nichž jsme mluvili s osamělými lidmi a díky nimž se projekt Erasmus K2 dostal do médií. Naše internetové stránky a profily na LinkedIn a Facebooku byly doslova zaplavené spoustou krásných rozhovorů, příběhů, podpory a samozřejmě článků o krabičkách Sharing = Caring. Všechny dokumenty najdete na:
Moustapha & Floris:
https://www.human.nl/lees/2019/hvo-querido-moustapha-a
Marcel & Tessa:
https://www.human.nl/lees/2019/hvo-querido-marcel-g
V říjnu skončil týden osamělosti, ale boj s osamělostí teprve začíná!
Osamělost & HVO-Querido
Tessa Hamers
.Word ook een ambassadeur!
Onze verhalen worden verteld door medewerkers van diverse hulporganisaties. Heb jij ook ervaringen die het waard zijn om gedeelt te worden?
Word een ambassadeur